DPF filtr – filtr pevných částic

Tiskové zprávy a novinky nissan
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 57
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

DPF filtr – filtr pevných částic

Příspěvek od admin »

DPF filtr – filtr pevných částic

Zkratka DPF filtr pochází z anglického výrazu „diesel particulate filter“. V podstatě by se to dalo přeložit jako naftový částicový filtr. Částicový proto, že tento filtr má za úkol zachytávání drobných sazí v prostoru jemného keramického nebo kovového sítka. Někteří lidé si zkratku zkomolili a používají označení PDF filtr. Velice rozšířené je označení filtr pevných částic.

DPF filtry se začaly montovat přibližně od roku 2000 do naftových motorů. Později, kolem roku 2007, byla tímto filtrem vybavena většina naftových vozidel. V současnosti je trend takový, že s příchodem přísných norem by měly být tímto filtrem vybaveny všechny naftové vozy. Benzínová vozidla jsou v současné době bez filtru pevných částic.
Všichni dobře víme, i když na to rádi zapomínáme, že naftová vozidla jsou určena především na delší trasy. Právě z toho důvodu je i systém filtru pevných částic nastaven tak, aby k procesu spalování sazí docházelo při jízdě mimo město. Mnoho majitelů však svá dieselová vozidla s oblibou trápí jízdou po městě. Právě taková jízda má špatný vliv i na stav DPF filtru. Při krátké jízdě po městě totiž nenastanou v prostoru DPF filtru optimální podmínky vhodné pro spálení sazí. Důsledkem této jízdy je postupné ucpávání filtru pevných částic. Celá situace může zajít až tak daleko, že se vozidlo přepne do nouzového režimu. V praxi se to projeví tak, že s plynovým pedálem stlačeným úplně na podlahu a při zařazené trojce se dostanete sotva na 60–80 km/h. V tu chvíli je již poslední šance zachránit, co se dá, a navštívit odborný servis. V opačném případě může ucpaný výfukový systém způsobit poškození či zničení turbodmychadla. Vysoké teploty mohou také způsobit poškození snímačů, které jsou přímo napojeny na těleso DPF filtru.
Přílohy
fap-filter-citroen-peugeot-fiat05.JPG
fap-filter-citroen-peugeot-fiat05.JPG (133.14 KiB) Zobrazeno 33692 x
dpf-filter-nissan-qashqai (12).JPG
dpf-filter-nissan-qashqai (12).JPG (80.39 KiB) Zobrazeno 33692 x
dpf-filter-nissan-qashqai (1).JPG
dpf-filter-nissan-qashqai (1).JPG (60.8 KiB) Zobrazeno 33692 x
1.JPG
1.JPG (97.25 KiB) Zobrazeno 33692 x

Odpovědět